Meteoroloji Genel Müdürlüğünden Sarı ve Turuncu Uyarı!


 

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden Sarı ve Turuncu Uyarı!


Meteoroloji genel müdürlüğünün yapığı açıklama göre, tahminen 1 Aralık günü sıcaklıklarda ciddi düşüşler bekleniyor. Hava sıcaklıkları kuzeybatı kesimlerinde 4 ila 8 derece kadar azalacak. Meteoroloji kendi sitesinde bulunan “günlük tahmin” alanında bulunduğu tahminlere göre, 1 Aralıktan itibaren birçok ilde yoğun kar yağışı ve yağmur yağışı bekleniyor.

Yurdun Büyük Bir Çoğunluğu Yağışlara Teslim


Meteoroloji genel müdürlüğünün yaptığı değerlendirmelere göre ülke geneli parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğu bölgesi, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile İzmir, Aydın ve son olarak Muğla çevrelerinin oldukça yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Kar yağışları yoğun olarak gelmeye başlıyor


Yağışlar genel itibari ile Yağmur ve Sağanak şeklinde olacak, Doğu Akdeniz ve Antalya çevrelerinde Sağanak ve gök gürültülü sağanak, Batı Karadeniz’in iç kısımları ve yüksek kısımları, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde ise karla karışık yağmur ve kar olması bekleniyor.

Sarı Ve Turuncu Uyarılar Verilmeye Başlandı


Meteoroloji’nin renkli hava durumu tahmini sisteminde Sarı ve Turuncu uyarılar verilmeye başlandı, Bingöl, Elazığ, Kastamonu, Ordu, Sakarya, Bartın, Düzce, Zonguldak, Muş, Diyarbakır ve Batman için sarı uyarılar verilmeye başlanırken Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Kars, Ağrı, Erzincan ve Tunceli içinse Turuncu uyarılar verilerek vatandaş uyarılmaya başlandı.


Sarı ve Turuncu Uyarılar Nedir, Ne İşe Yararlar?


Meteoroloji’nin kendi sitesinde yer alan bilgilere göre turuncu uyarı, “Hava durumu tehlikeli bir haldedir, mal kaybına neden olabilir, ciddi önlemler alınarak dikkatli olunması gerekilmektedir”
Yine Meteoroloji’nin kendi sitesinde yer alan bilgilere göre sarı uyarı, “Hava durumu rutin dışındadır, tahmin edilebilir hadiseler gerçekleşebilir, yoğun yağış vb. durumlar yaşanabilir. Ufak önlemler alınmalıdır”

Hava Sıcaklığı Düşüşte


Sıcaklık kuzeybatı kesimlerinde tahminen 4 ila 8 derece aralığında azalacak, diğer kesimlerde ise önemli bir değişim gözlemlemek mümkün değil ve yurdun geri kalanında havanın aynı seyrinde devam etmesi bekleniyor.

Rüzgârın Durumu Nasıl


Rüzgâr genellikle, kuzey ve kuzey batı yönünde, doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde, güney ve güneybatı yönlerinde hafif, ara sıra orta şiddette olacağı tahmin ediliyor. Bu sabah saatlerinden sonra Marmara’da kuzey yönlerinden kuvvetli (30-60km/h) rüzgâr alması bekleniyor.Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski