Acılı Karnabahar Kızartması ile Damak Tadınıza Yeni Bir Boyut Katacaksınız


acılı-karnabahar-kızartması
Acılı Karnabahar Kızartması

Acılı Karnabahar Kızartması ile Damak Tadınıza Yeni Bir Boyut Katacaksınız

Son baharın gelmesinin arından kış kendini gösterdi, ee kışın gelmesinin arından Karnabaharlar da çıkmaya başladı, belki de pek çoğunun kokusu veya dokusu yüzünden sevmediği karnabaharları bugün öyle bir hale getireceğiz ki tadına doymak nedir bilmeyeceksiniz. Dışı çıtır çıtır özel acı soslu bir karnabahara kim hayır diyebilir ki, özellikle görselliği ile tavuk kanatlarını andıran bu karnabaharları yemeye bayılacaksınız.

Acılı Karnabahar İçin Malzemelerimiz Sırayla Şu Şekilde:

  • 1 Orta Boy Karnabahar
  • 4 Yemek Kaşığı Kadar Un
  • Hepsinden birer tatlı kaşığı olmak üzere; Kimyon, Zerdeçal, Toz Kırmızı Biber, Toz Zencefil, Köri, Sarımsak Tozu, Karabiber, Tuz. Bu baharatları isteğe göre arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.
  •  Olmazsa olmazlardan 1 Su bardağı Maden Suyu.
  • 2 Yemek Kaşığı Kadar Ekmek Kırıntısı/Galeta Unu.
  • 4 – 5 Yemek Kaşığı Acı Sos.
  • 4’de 1’i kadar maydanoz.
  • 4 Dal Taze Soğan.

Lezzetine Doyum Olmayan Acılı Karnabahar Tarifi Nasıl Yapılır?

Karnabaharın altında bulunan sert kısmı kesiyoruz ve böylelikle içinde bulunan sert çiçekli kısım gözüküyor, bu çiçekleri başparmağı büyüklüğünde olacak şekilde kopartıyoruz ne kalın ne ince tam başparmak büyüklüğünde büyük olursa pişmez küçük olursa yanarlar.

 Ayırma işini bitirdikten sonra derin bir kabın içerisine Kimyon, Zerdeçal, Toz Kırmızı Biber, Toz Zencefil, Köri, Sarımsak Tozu, Karabiber, Tuz olarak belirlediğimiz baharatları ekliyoruz daha sonra karıştırmaya başlıyoruz, karıştırma işlemini yaparken bir yandan maden suyunu koyuyoruz ve bu sayede koyu ama akıcı bir kıvam elde ediyoruz.

Hazırladığımız sosun içerisine başparmak büyüklüğünde hazırlamış olduğumuz karnabaharları batırıyor ve sosunu süzerek alıyoruz, yağlı kâğıt koyduğumuz tepsiye karnabaharlarımızı diziyoruz.

Karnabaharların daha çıtır olmasını istiyorsanız isteğe bağlı olarak fırında hafif kızarttığınız ekmekleri Rondo dan geçirerek üzerine dökebilirsiniz bunun yerine hazır olarak satılan galeta unundan da kullanabilirsiniz. Serpme işleminden sonra 200 Derece de ısınmış olan fırına karnabaharlarımızı ekliyoruz, karnabaharlar pişerken her 5-10 dakika da fırın kapağını açarak dışlarının daha kolay çıtırlaşmasını sağlayabilirsiniz.

Pişirmesi yaklaşık 30 dakika süren karnabaharlarımızı fırından çıkarttıktan sonra yaklaşık 1 dakika ılımasını bekleyin ve ardından bir kabın içerisine dilediğiniz acı sosu, maydanozu ve taze soğanı ekleyip harmanlayın, ılık olarak işlem yaptığımız için karnabaharlar acı sosu daha iyi çekecektir.

Afiyet Olsun!

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski