Erkeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olur?Erkeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olur?

Erkeklerde cilt bakımı nasıl olur? Bu soruyu soruyorsanız şu anda doğru yerdesiniz. Cilt bakımı sadece kadınlara yönelik gözüküyor olsa da öyle değil.
Erkeklerin ciltlerinin de bakıma ihtiyacı oluyor. Toplumun büyük bir kısmı bakımları sadece kadınların yaptığını düşünerek bu gibi durumlara pek sıcak bakmıyor. Erkeklerin de kendilerine özel bakım rutinleri olmalıdır. Genel olarak bilinen erkek bakımı saç, sakal ve bıyıktır.  Ama bakımı sadece bunlarla sınırlandırmamak gerekir. hormonal ve yapısal olarak bakıldığı zaman erkeklerin cildi kadınların cildine oranla daha fazla yağ üretmektedir.
Erkeklerin günlük cilt bakımına bakacak olursak;

Sabun Yerine Yüz Temizleyiciler Kullanın

Erkeklerin de gündelik yaşamlarında karşılaştıkları hava koşulları nedeni ile yüzlerini temizlemeleri gerekiyor. Bu noktada gözeneklerin iyi temizlenebilmesi adına sabun değil yüz temizleyici kullanılmalı. Kullanılan sabunlar cildin nem dengesini bozarak kuru ve çatlak cilt bırakır. Ancak cilt temizleyiciler içlerinde bulundurduğu etken maddeler sayesinde sabun gibi cildi kurutmaz aksine nem dengesinin korunmasını sağlar. Özellikle temizleyici köpüklerin kullanımı cildi parlatır, siyah nokta oluşumunu engeller ve derinlemesine temizlik sağlar.

Cildi Nemlendirmek En Önemli Nokta

Erkeklerin ciltleri kadınların ciltlerine oranla daha yağlıdır. Ancak yağlı olması nem ihtiyacı duymayacak anlamına gelmiyor. Yaşlanmaya bağlı kırışıklıklardan, cilt çatlaklarından ve derinin pul pul dökülmesinden uzak kalmak için günlük olarak nemlendirici kullanımı gerekmektedir. Normal ya da yağlı ciltlere sahip olan erkeklerin hafif düzeyde nemlendirici jel kullanması yeterlidir. Nadir de olsa ciltleri kuru olan erkekler daha yoğun nemlendirici kullanabilir. Nemlendiriciler gün içerisinde yaşanan hava durumlarına bağlı olarak sabah ve akşam kullanılmalıdır.

Güneşten Korunmak Cilt İçin Çok Önemlidir

Yaşlanma izleri ve kırışıklıklar genellikle güneşe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlardan kurtulmak ve yaşlanma etkisinden oldukça uzak kalmak için yapmanız gereken Güneş Kremi kullanmak. Güneş kremini sadece tatillerde kullanmak amacı ile alanlardansanız bu düşünceden kurtulmanız gerekiyor. Gündelik yaşamda kış veya yaz ayları fark etmeksizin, güneşin gönderdiği zararlı ışınlardan kurtulmanız gerekmekte. Gün içerisinde 5 dakika kadar bile güneş altında kalsanız bile cildinize büyük oranda zarar verebilir. Günlük evden çıkmadan önce güneş kremi ve 30SPF değerinde nemlendirici kullanırsanız cildinizin kırışıklıklardan daha uzak olduğunu göreceksiniz.
Cilt bakımları arasında Sakal Tıraşı da yer almakta. Sadece köpük sürer keser geçerim gibi düşünüyorsanız maalesef o konuda da eksikleriniz var. Yüzünüzün tahriş olmaması ve sonrasında çıkacak sakallara kolaylık olması açısından yapmanız gereken bazı bakım rutinleri vardır.

Sakal Veya Bıyık Kesiminden Önce Nemlendirmek Önemlidir

Sakallarınızı ya da bıyıklarınızı kesmeden önce tıraş köpüğü kullanmanız önemlidir ancak bundan daha da önemli olanı cildin nemlendirilmesi. Sıcak buhar maskesi yapar gibi bir kabın içerisine sıcak su alarak buharında sakallarınızı yumuşatmanız gerekiyor. Sakallar bir bakır teli kadar güçlüdür bu nedenle kesimleri de zorudur. Buharda yumuşayan sakalların üzerine tıraş köpüğü kullanarak çıkış yönünde kesmeniz gerekmekte.
Sinek Kaydı olarak tabir edilen sakal kesimi için nemlendirmek yeterlidir. Nemlenmiş sakallar kolay kesildiği için dibinde hiç kıl kalmayacaktır. Yüzünüzde oluşan kıl dönmelerinden bıktıysanız yapmanız gereken doğru yönde tıraş olmak. Sakalın çıkış yönünde tıraş olursanız tersine çıkma ve dönme durumları yaşanmayacaktır.


1 Yorumlar

  1. Merhaba cilt bakımı için bir salona gitmemiz şart mı yoksa sadece kremler ve sağlıklı beslenmeyle aynı sonucu alabilir miyiz? Teşekkürler.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski