En Etkili Diyet- Nasıl Olmalıdır?En Etkili Diyet- Nasıl Olmalıdır?


Özellikle formumuzu ve kilomuzu korumak için diyet yapmaktayız. Birçok diyet uygularken kimi zaman bu diyet kurallarına uymaz ve istediğimiz kiloya ulaşamayız. Ayrıca her yapılan diyette maalesef kilo verilecek diye bir kaide yoktur. Bunun için diyetin size uygun olup olmadığı araştırılmalı ve ona göre diyet uygulanmalıdır. Bir çoğumuzun yapmadığı ve genel geçer her diyeti uygulamaya konulduğu günümüzde, bu yazımızı ideal diyetin nasıl olması gerektiği konusunda yazalım istedik. Bahsedeceğimiz bu maddeler ile diyetinizin düzgün bir şekilde devam etmesini sağlarken, hızlıca kilo vermenize yardımcı olacaktır.

İşte ideal diyetin nasıl olması gerektiğine dair bazı maddeler;


l Diyet yapmaya hazır olun ve mutlaka karar verdiğiniz günde diyetinize başlayın. Mümkünse karar verme süresini az tutarak bir an önce hatta ertesi günü diyete başlayın.
l Diyet programları aç kalmaya yönelik olmamalı. Bu şekilde uygulanan diyet programları maalesef kişilerde birçok yan etkiye sebebiyet vermektedir. Özellikle, sinirsel anlamda yıpranmalar, baş dönmesi gibi şikayetler ortaya çıkabilmekte ve kişiyi yıpratabilmektedir.
l Az az ama sıkça beslenmeye gayret edin. Unutmayın diyet yaparken az yemek değil az az ama sıkça yemek yemek daha yararlıdır. Genellikle almanız gereken kalori miktarını ortalama 5 ya da 6 öğüne bölmeniz diyet yaparken çok işinize yarayacak ve aç kalmanızı engelleyecektir.
l En hafif öğününüz akşam yemeği olsun. Bu şekilde yapılan diyetlerde kilo vermek daha kolaydır. Çünkü gün içeresinde daha fazla hareket ettiğimiz için kilo vermemiz hızlanırken, akşamları ise hareket imkânımız azaldığı ve dinlenme evresine geçtiğimiz için yediklerimizi yakmamız zorlaşacaktır. Bu yüzden en hafif öğünün akşam yemeği olmasına dikkat edin.
l Bol bol su içmeye özen gösterin. Bu şekilde karnınızı tok tutarak aç hissetmeyecek ve kilo vermeniz daha çabuk olacaktır.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski