Nike’ın Doğuşu Ve Phil KnightNike’ın Doğuşu Ve Phil Knight

Spor malzemeleri denince akla ilk gelen marka Nike’dır.  Nike’ın kurucusu Phil Knight, Nike’ı kurarken zorlu bir süreç içinden geçti ama bu zorlukları büyük bir sabır göstererek atlattı ve sonunda da istediğine kavuştu.Peki, Kimdir Bu Phil Knight?

Phil Knight, 24 Şubat 1938 yılında dünya’ya gözlerini açtı. Okuduğu Oregon Üniversitesinde gazetecilik bölümünden mezun oldu. Bir yılını orduda geçirdikten sonra yüksek lisans için Stanford Üniversitesi’ne geri döndü. Üniversite de okulun koşu takımında yer aldı.  Knight, okulda iyi bir performans göstermesine rağmen ulusal düzeyde yarışacak kadar iyi değildi.

Knight, 1960’lı yıllarda ayakkabı sektörünün gelişeceğine inanıyordu. Bu yıllardaki ayakkabı markalarının talepleri karşılamalarında zorlandığını hem de sporcular için üretilen ayakkabıların iyi olmadığını, daha iyi ayakkabıların üretilmesiyle sektörde önemli yere geleceklerini düşündü. Bir şirket açmaya karar verdi ve adını Blue Ribbon Sports koydu. Maddi desteğe ihtiyacı olduğu için Oregon’daki koçu Bill Bowerman ile birlikte kişi başı 500 dolar koyarak şirketi açtılar.

Bu şirketin stratejisi, Japonya’da ünlü bir ayakkabı markası olan Onitsuka Tiger’ın ürettiği ayakkabıları ABD’ye ithal ederek yüksek fiyatta ABD’de yaşayanlara satmaktı. Ancak bu bir süre devam ettikten sonra kendileri ayakkabı üretmeye çalıştı ve 1971 senesinde Bowerman, lastikli-tırtıklı tabanda kendilerine özgü tasarımı yaparak, Asya’da ürettirdikleri ayakkabıları daha ucuza mal etti. Ürettikleri lastikli-tırtıklı taban ise daha sonralarda, Nike markasının imzası haline gelecekti.

Şirket BRS adını 1971 senesinde Nike olarak değiştirdi. Bowerman ve Knight koşucular ile olan bağları ve kaliteli ürünler üretme çabası her geçen gün arttı ve bu da kaliteli malzemeler üretmesine sebep oldu. Satışlar her geçen gün artıyordu. 1966 yılını, elde ettiği 84 bin dolar ile kapatmıştı. Bu yıllar içinde şu an bile devam eden ezeli rakibi Adidas ile tanışmıştı.

1976 yılının sonlarına gelindiğinde ise Nike’ın ürettiği malzemeler sadece sporcular tarafından değil günlük hayatta da insanların tarafından kullanılmaya başlanmıştı.


1938 doğumlu Phil Knight, 81 yaşında ve 37,3 milyar dolar servete sahip. Bu serveti ile dünyadaki en zengin insanlar listesine de adını yazdırmayı başarmıştır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski