YSK’nın Yeni Başkanı Belli Oldu – YSK’nın Yeni Başkanı Kim?YSK’nın Yeni Başkanı Belli Oldu – YSK’nın Yeni Başkanı Kim?

Yüksek Seçim Kurulu başkanı değişti, Yüksek Seçim Kurulu’nun yeni başkanı kim oldu? Yüksek Seçim Kurulu’nun yeni başkanı Muharrem AKKAY oldu. Muharrem AKKAYA İstanbul seçimlerinin iptal kararına kavuşması adına rol oynayan isimlerden birisiydi. Geçtiğimiz İstanbul seçimlerinin iptali için kurulan 7 kişilik kurulun içerisinde bulunan Muharrem AKKAYA Yüksek Seçim Kurulu’nun yeni başkanı oldu.

22. Yargıtay Hukuk Dairesi üyesi 24 Ocak 2020 Tarihinde Yüksek Seçim Kurul başkanlığı görevini devi r aldı. 24 Ocak 2023’e kadar sürecek görevince “Seçimlerin adaletli bir şekilde ilerlemesi için kurulumuz ile birlikte elimizden geleni yapacağız” sözlerini de dile getirdi.

 Muharrem AKKAYA görevi Sadi GÜVEN den 24 Ocak 2020 tarihinde aldı. Kameralar karşısında görev devri gerçekleştirilişken Muharrem AKKAYA “Seçim süreleri boyunca kurulumuz ile birlikte gerekenler ne ise yerine getireceğiz” açıklamalarında bulundu.

Muharrem AKKAYA Geçtiğimiz İstanbul seçimlerinin iptal kararını onaylayan 7 Kurul İsimlerinden birisiydi. Muharrem AKKAYA seçim iptaline onay verirken Sadi GÜVEN ve diğer üç kişi de AKP’nin itirazında bulunduğu seçim iptaline Ret oyu vermişti.

Muharrem AKKAYA Kimdir?

Muharrem AKKAYA, 1964 Yılında Karabük Ovacık’ta dünyaya geldi. 1989 Yılında Eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde devam etti. Üniversiteden mezun olduktan sonra ilk görev yeri kendi memleketi olan Karabük Ovacık oldu.
Farklı ilçelerde hâkimlik görevi, Kocaeli’nde de savcılık yapan AKKAYA Adalet Bakanlığı’nda da bazı görevlerde yer aldı. İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı tetkik hâkimliğinden sonra görevine Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı olarak devam etti. 24 Şubat 2011 Yılında Yargıtay’a seçilerek Eylül 2016’da YSK üyeliğine geçiş yaptı.

YSK Başkanları Nasıl Seçiliyor Nasıl Bir Süreç İşliyor?

YSK ya da Yüksek Seçim Kurulu, Bir başkan ve altı alt üyeden oluşur. Altısı Yargıtay, Beşi Danıştay genel kurullarının kendi üyeleri arasında 11 kişi gizli oy ile seçiliyor. Gizli oylar ile seçilen 11 Oy ve salt çoklukla aralarında bir başkan ve bir başkan vekili seçimi gerçekleşiyor. Yargıtay ve Danıştay üyeleri arasında çekilen ura le birlikte ikişer üye de yedek üyeliğe alınıyor. Başkan ve Başkan Vekilleri bu kuranın içerisinde bulunmuyor.


1 Yorumlar

Daha yeni Daha eski