Selülit Neden Olur Ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Selülit Neden Olur Ve Tedavi Yolları Nelerdir?


Selülit Neden Olur Ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Selülit oluşumunun birden çok sebebi vardır. Ancak günümüzde teknolojik ve bilimsel gelişmeler selülit sorununu büyük ölçüde çözmüş durumdadır. Selülit problemi günümüzde her 100 kadından 80’inde görülen hastalıklardan biridir. Selülitin çok fazla yaygınlaşması tedavi yöntemlerini ve alternatifleri de beraberinde getirmiştir. İlerleyen teknoloji ile birlikte selülit tedavisinde yeni ve çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.

 Geliştirilen bu yöntemlerde ileri teknolojik cihazlar kullanılır. Dolayısıyla farklı alternatif tedaviler estetik alanına katılmıştır.

Geliştirilen tedavilerin yanı sıra dengeli ve düzenli beslenme ile birlikte yapılan egzersizler selülit oluşumunu ciddi anlamda önlemektedir. Selülit yalnızca estetik kaygılara sebep olmamaktadır. Bunun yanı sıra ciddi anlamda enfeksiyon ve apselere sebep olan sağlık sorunudur aynı zamanda.

 

Selülit Hakkında

 

Selülit sorunu kadınların ortak sorunlarından biri olurken aynı zamanda çözümü tam olarak bulunamayan sorunlardan biridir. Selülit ciltte meydana geldikten sonra giderilmesi oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Ancak günümüzde bilimsel gelişmeler ve bu konudaki araştırmalar selülit tedavisine ciddi anlamda çözümler getirmiştir.

 Genel anlamda bakıldığında kadınların en fazla korktuğu ve bundan kurtulmanın yollarını aradıkları sorunlardan biridir. Halen bu sorun yalnızca ülkemizdeki kadınların değil dünyada birçok kadının ortak sorunudur. Kadınların genel olarak fiziksel yapısına ve anatomisine bakıldığında genellikle dolaşım sorunundan kaynaklanan bir durumdur.

Dolaşım bozukluğu olan kişilerde kanlanma tam olarak sağlanamadığı için cilt dokularında fazla yağ birikimi olur. Selülitin farklı tür ve dereceleri vardır. Selülit konusunda bilinen en önemli yanlışlardan biri selülitin tedavi edilemeyeceğidir. Oysa selülit günümüzde doğru ve sistemli tedaviler uygulandığında düzenli egzersiz ve doğru beslenme ile çaresi olan bir hastalıktır.

 

 Selülit Nedir?

 

Selülit cildin dokusunda farklı sebeplere bağlı olarak gelişen yağ birikimidir. Bu yağ birikimi genellikle kalça basen ve kolun arka kısımlarında portakal kabuğu görünümü gibi tanımlanan bir çeşit dolaşım bozukluğu hastalığıdır.

Selülitin oluştuğu bölgelerde cilt girintili ve çıkıntılı görünür. Gelişen bu girinti ve çıkıntılar cildin dolayısıyla şeklini bozar ve birçok kadının da ortak sorunu durumundadır. Uzun vadede bakıldığında meydana gelen bu görüntü bozukluğu ve dolaşım bozukluğu dolayısıyla bir hastalıktır. Dolaşım sisteminin bozulması şudur; damarlardaki su damar duvarlarından cilt dokusuna geçer cilt dokusuna geçen su orada birikerek ödemin oluşmasına sebep olur.

Ödem ile birlikte cilt dokusunda yağ ve mineral birikimi fazlalaşır. Dolaşım bozukluğu nedeni ile de biriken yağ mineraller ve su vücut tarafından sindirilemediği için selülit oluşumuna sebep olur.

 

Selülit Neden Olur Ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Selülitin Tarihçesi

 

Selülit oluşumunun tarihçesine baktığımızda eski dönemlerde daha az rastlanan bir rahatsızlıktır. Teknolojinin gelişmesi insanların çalışma hayatına girmeleri hareket ve kas sistemlerinin değişmesine sebep olmuştur.

Dolayısıyla bununla birlikte selülit rahatsızlığı artış göstermiştir. Önceki yıllarda ve dönemlerde kadınlar daha fazla hareket ederlerdi ve daha organik ve doğal beslendikleri için selülit problemi genellikle çok az ya da hiç olmazdı. Geçmişte tüketilen besinlerde bulunan kimyasallar bu kadar çok değildi. Özellikle işi masa başında olan kadınlar hareketsiz kalan ve çalışmaları sebebiyle hareketsiz oldukları için selülit oluşumu daha fazla görülmekteydi.

 

Selülit Enfeksiyonu/ Selülit Ayrımı

 

Selülit rahatsızlığı cildin alt dokusunda oluşur ve gelişir. Ancak çok ilerlemediği sürece insanları rahatsız edecek ağrı acı gibi şikâyetlere sebep olmaz. Ancak bu bir dolaşım bozukluğu hastalığıdır. Erken dönemde fark edilip belirti vermeden yalnızca estetik kaygılardan dolayı sorun oluşturması yine de ciddiye alınmalı ve tedavi edilmelidir.

 Selülit enfeksiyonu ciddi bir hastalıktır. Selülit enfeksiyonu cildin altındaki yumuşak dokuda oluşan ve orada bakterilerin sebep olduğu ağrı ve ödem ile kendini gösterir ve aynı zamanda kızarıklık da oluşur. Kızarıklığın oluşması enfeksiyona dönüştüğünün göstergesidir. Bunun tedavisi lokal olarak da yapılmaktadır. Enfeksiyonunun tedavisinde hasta antibiyotik desteği ile tedavi edilir.


 

Selülit Neden Olur Ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Selülit Evreleri

 

Selülit oluşumunu etkileyen birtakım faktörler vardır. Bunlar yaş, cinsiyet, düzensiz bir yaşam biçimi, metabolik hastalıklar, az su tüketimi, vücutta sık sık ödem oluşması, yanlış diyetler, sindirim sistemi hastalıkları, hareketsiz yaşam biçimi, hormonsal hastalıklar, sigara ve alkol tüketimi, genetik yatkınlık vücuda uymayan kıyafetlerin tercih edilmesi, obezite gibi hastalıklar selüliti tetikleyen hastalıklardır.

Selülit oluşumu sebeplerinin bu kadar farklı olması selülit türlerinin de oluşmasına sebep olur. Zaman içinde oluşan bir hastalık olduğu için erken dönemde müdahale edilmemesi durumu ciddi boyutlara ulaşabilir. Müdahale edilmeyen selülitler ileriki dönemlerde yalnızca estetik kaygıları değil ağrı, enfeksiyon, apse oluşumu gibi klinik vakaların oluşmasına da sebep olur. Selülit derecesine göre uygun olan bir tedavi yöntemi mutlaka seçilmelidir.

Aksi durumda tedavi başarısız olur ve selülitin kalıcılığı kesinleşir. Selülite somut olarak çare bulunabilmesi için selülit evresinin derecesinin hangi evrede olduğunu doğru anlamak gerekir. selülit derecesi tespit edilip ona göre bir tedavi geliştirilmesi selülit sorununu ciddi anlamda çözer.

 

Birinci Derece Selülit

 

Birinci derece olarak kabul edilen selülitler görsel olarak çok fark edilir durumda değildir. Cilt sıkıştırılarak bakıldığında ancak fark edilir. Birinci derece olduğu kabul edilen selülitler önlem alındığında ve tedavi edildiğinde ikinci aşamaya genellikle geçmezler.

Tedavi bu noktada yapıldığında başarılı sonuç verir. Birinci aşamada olan selülitlerin tedavisi oldukça kolaydır. Bu noktada su tüketimi arttırılarak vücudun toksinlerden arınması sağlanır dolayısıyla vücudun toksin birikimi önlenir. Bu nedenle birinci derece selülit tedavisi basit yöntemler kullanılarak rahatlıkla önlenebilir.

Bununla birlikte ortalama bir diyet ve egzersiz yapılarak kesin olarak tedavi edilirler. Birinci derecede selülit olması durumunda olan selülitlerin bu aşamada tedavi edilmesi çok önemlidir. Bu uzun vadede selülit oluşmasını önler ve tekrar oluşmaz. Selülit oluşumunda en önemli evre birinci derecede müdahale etmektir. Aksi durumda ikinci ve üçüncü evrelerin oluşması kaçınılmazdır.

 

İkinci Derece Selülitler

 

İkinci derece olan selülitler artık dışarıdan bakıldığında gözle görülür durumdadır ve görüntü rahatsız edici boyuttadır. İkinci derecede selülit görsel olarak üçüncü derece selülit kadar rahatsız edici olmasa da yine de sorunun varlığı kendini gösterir.

Ancak müdahale edilmesi şarttır. Üçüncü aşamaya geçme çok kısa sürede gerçekleşir. İkinci derece selülitlerin oluşum sebebi ödem fazlalığıdır. Artık o bölgede yağ birikimi ileri derece düzeyindedir ve tedavi imkânsız değildir. Ancak ikinci derece selülitler tedavi edilmediği durumda üçüncü evreye geçer ve o noktada tedavi olanakları operasyon dışında ortadan kalkar.

 

Selülit Neden Olur Ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Üçüncü Derece Selülitler

 

Selülitlerin üçüncü evreye gelmesi hem görsel olarak rahatsız edici durumdadır hem de kişiye ağrı ve acı vererek yaşam kalitesini ciddi anlamda bozar. Artık bu noktada su birikiminden bahsedemeyiz. Bu tam anlamıyla yağ birikimidir.

Ciltte ki portakal kabuğu görüntü, hiçbir müdahale olmadan rahatsız edici boyutlardadır. Üçüncü derece selülitlerde tedavi süreci hem çok zordur hem de tedavinin gerçekleşmesi uzun zaman alır. Bu noktaya gelen selülit artık hem hastalık boyutundadır hem de estetik açıdan bozuktur. Bu noktada cildin bütünlüğü tamamen bozulur ciltteki yağ birikimi çok fazladır

 

 

 


1 Yorumlar

Daha yeni Daha eski